Prodejci předplacených SIM karet do mobilních telefonů mohli získávat rodná čísla svých zákazníků. Požadují to poslanci vládního hnutí ANO. V případě cizinců by pak mohli obchodníci evidovat také jména, datum narození nebo bydliště. Údaje by pak předávali operátorům. Navrhovatelé argumentují bezpečnostními zájmy ČR.
Novelu zákona o elektronických komunikacích předložili ve sněmovně Monika Červíčková a Jiří Mašek (oba ANO).
„Z hlediska působnosti zpravodajských služeb jde o významný bezpečnostní problém, který je spojen zejména se situací v oblasti mezinárodního terorismu. Jsou zadokumentovány konkrétní případy, kdy osoby zapojené do teroristických aktivit cíleně pořizovaly předplacené SIM karty na území České republiky právě z důvodu, aby znesnadnily odhalení své skutečné identity,“ je uvedeno v návrhu.
Aktuálně lze v Česku zakoupit předplacenou SIM kartu do mobilního zařízení i anonymně. To podle poslanců ANO otevírá prostor pro případné zneužití pro komunikaci a koordinaci aktivit, které by mohly směřovat proti bezpečnostním zájmům země.
V návrhu upozorňují, že z hlediska působnosti zpravodajských služeb jde o významný bezpečnostní problém, který je spojen zejména se situací v oblasti mezinárodního terorismu.
„Mimo jiné šlo například o teroristy zapojené do plánování velkých teroristických útoků v Evropě v roce 2015. Pořizování předplacených SIM karet na území České republiky se v zadokumentovaných kauzách stalo modem operandi teroristů sympatizujících s tzv. Islámským státem,“ píše se v dokumentu.
Mnoho protiprávních jednání, kde podezřelé osoby cíleně využívaly předplacené anonymní karty telefonních operátorů, eviduje také Policie ČR. Následné ztotožnění podezřelé osoby je podle policistů velmi obtížné a v některých případech neproveditelné.
Podle Červíčkové a Maška k uvedeným rizikům přispívá skutečnost, že Česká republika je v současné době ve střední Evropě jedinou zemí, kde lze anonymní SIM karty zakoupit. Využívají toho podle nich jak teroristické, tak mezinárodní zločinecké skupiny.
V evropském kontextu je povinné prokázání totožnosti spojené s registrací uživatele zavedeno ve většině států, konkrétně v Německu, Rakousku, Francii, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Španělsku, Švýcarsku, Belgii, Itálii, Norsku, Řecku, na Ukrajině, v Rusku, Bělorusku, Albánii, Černá Hoře, Kosovu, Bulharsku, Lucembursku, Monaku a San Marinu.
Naopak anonymně lze SIM karty s kreditem zakoupit ve Velká Británii, Nizozemsku, Lotyšsku, Rumunsku, Chorvatsku, Švédsku, Dánsku, Finsku, Islandu, Litvě, Estonsku, Irsku, Portugalsku, Kypru, Slovinsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Andorře, Lichtenštejnsku a Moldavsku. (pel)