Pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zamýšlí zvýšit daně ČEZ a dalším energetickým firmám. Uvedl to při své návštěvě Karlovarského kraje. V boji s vysokou inflací a jejími důsledky by podle předsedy Pirátů a místopředsedy vlády Bartoše mohlo pomoci i vyšší zdanění energetických firem.

Stát by tím získal prostředky, kterými by pak mohl kompenzovat nárůst ceny energií. Zároveň je ale třeba pomoci lidem, na které zdražování doléhá nejvíce, stejně jako najít optimální variantu ke zvýšení platů státních zaměstnanců.

Podle Bartoše je legitimní, a je to patrné také u konzervativních vlád třeba ve Velké Británii, řešit i příjmovou stránku rozpočtu.

Nemyslí si, že je divné se bavit o vyšším zdanění, když vzrostly ceny energií a kdy energetické společnosti mají podle Bartoše vyšší zisky, aniž by musely vynaložit nějaké zvláštní infrastrukturní investice.

Poukázal na to, že Británie zavedla dočasné zvýšení zdanění energetických firem, aby se ty peníze vrátily zpátky do systému.

Tímto směrem bych se podle Bartoše měla asi vydat i Česká republika.

Británie zvýší daně energetických společností dočasně, dokud se ceny neustálí na nižší úrovni. Ministr financí Velké Británie Rishi Sunak uvedl, že do nové daně se zabudoval i investiční příspěvek, takže firmy budou mít významnou motivaci k reinvestování svých zisků.


Ivan Bartoš v dole.


Výtěžek z daní by měl být distribuován mezi domácnostmi s nejnižšími příjmy. Na pomoc domácnostem v boji s rostoucími cenami energií letos britská vláda podle ministra financí vydá 37 miliard liber (1,1 bilionu Kč).

Mimořádné zdanění nejen energetických firem ve středu oznámilo i Maďarsko.

Podle Bartoše je inflaci nutné vnímat z více pohledů. Jedním pohledem jsou zvyšující se náklady pro občany. V této oblasti by měl stát podle něj nastavit sociální síť, uvažovat o vyšší minimální mzdě, ale také se zavedením energetického tarifu, který by lidem umožnil snížit náklady na energie.

Jednat se podle Bartoše musí i o zvýšení platů státních zaměstnanců. Bartoš se obává, že pokud by zaměstnanci odcházeli ze státního sektoru do soukromého, stát by mohl přijít o důležité pracovníky. (sfr)