Projekt Skupiny ČEZ Datteln získal v německé aukci větrných elektráren na pevnině provozní podporu ve výši 58,7 EUR/MWh. V závislosti na skutečně použitém korekčním faktoru tak bude mít zajištěný tarif 78 EUR/MWh na 20 let od připojení. ČEZ tak získá další zkušenosti s přípravou větrných projektů, které může zužitkovat v Česku. Zároveň podpoří bezpečnost dodávek elektřiny v Evropě nezávislých na Rusku.

Samotná výstavba „on-shore“ větrné farmy o výkonu 11,4 MW začne na začátku příštího roku. Pokud vše půjde podle naplánovaného harmonogramu, bude větrný park připraven pro připojení do sítě na konci roku 2023.

Větrná farma situovaná severně od Dortmundu na území spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se bude skládat ze dvou turbín s průměrem rotoru 149 m, umístěných na 164 m vysokých věžích.

Financování projektu se podařilo zajistit za výhodných podmínek přes německou banku. Výroba této větrné farmy pokryje roční spotřebu asi 6 000 domácností.

„To, že se nám podařilo uspět hned v první aukci, do níž jsme projekt přihlásili, je jednoznačným úspěchem našeho malého česko-německého týmu. Vysoutěžená cena na úrovni horního aukčního limitu je konkurenceschopná, a díky tomu tak máme zajištěno, že projekt bude výdělečný,“ řekl Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.

Pro přihlášení do aukce je nezbytné splnit několik podmínek – projekty musejí mít stavební povolení včetně posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) a musí být také jasné konkrétní parametry turbín, tedy i jejich typ a výrobce.

Vysoutěžená zaručená minimální výrobní cena se dále ještě upravuje o tzv. korekční faktor. Ten se liší podle větrného potenciálu lokality výstavby.

„Zjednodušeně řečeno se dá říct, že projekty v blízkosti moře mají korekční faktor nižší, čím – z hlediska větrnosti – horší lokalita, tím vyšší je provozní podpora. Cílem tohoto systému je v ideálním případě zajistit rovnoměrné rozmístění větrných elektráren po celém Německu,“ vysvětlil Kalina.

Výše vysoutěžených cen se pohybovala mezi 47,7 a 58,8 EUR/MWh.

Podle informací německé agentury Bundesnetzagentur bylo předloženo celkem 116 nabídek s celkovým výkonem 947 MW. Dvě nabídky regulátor z důvodu formálních chyb vyloučil a podporu tak obdrželo 114 projektů o souhrnném výkonu 931 MW.

Větrný projekt Datteln je první větrnou farmou připravovanou ve spolupráci s německým developerem GP Joule. Ten developuje větrné projekty až do fáze tzv. Ready to build (RtB).

ČEZ financuje externí náklady na development, aukční jistotu a vyjednává smlouvy na dodávku turbín a jejich dlouhodobý servis. Po dosažení statusu RtB jednotlivých projektů má ČEZ kupní opci na odkup projektů ze společného podniku.

Ten nyní čítá celkem 8 větrných projektů ve středně pokročilé fázi rozvoje v několika spolkových zemích Německa. Díky optimalizaci designu farem má nyní portfolio plánovanou kapacitu až 141 MW. (pel)