Přes 220 milionů korun ročně na zaměstnance, k tomu dalších více než 100 milionů do oprav a modernizace společnosti. To jsou částky, které známý pardubický výrobce výbušnin každý rok vynaloží v personálních a investičních nákladech. Teď, zatímco mnohé firmy šetří, Explosia vyplatila lidem mimořádné odměny a už se chystá na ty roční. Kromě plánovaných investic si brousí zuby i na další významný projekt v řádech stovek milionů korun.
Turbulentní doba, ve které se nyní nacházíme, klade vysoké nároky na každého z nás, od jednotlivých zaměstnanců až po vrcholové manažery firem. Zvyšující se ceny elektřiny, plynu, surovin, hypoték i potravin přidělávají vrásky na čele snad všem. Náklady se řeší doma, ale také ve velkých společnostech, kterým mohou ohrozit výrobu.
„I v tomto složitém období jsme tu od toho, abychom pro Explosii dokázali vyjednat ty nejlepší možné podmínky dodávek surovin i energií, a ne od toho, abychom si stěžovali. Jsem proto rád, že se nám podařilo uzavřít smlouvy na dodávky energií ještě před jejich zdražováním,“ uvedl předseda představenstva Radomír Krejča.
Explosia si prošla složitým obdobím. Ještě před čtyřmi lety měla sice obrat miliardu korun, ale zaměřovala se především na objem výroby, což ji dovedlo na pokraj krachu.
„Musíme přiznat, že jsme se nenacházeli v jednoduché situaci. Museli jsme zatáhnout za záchrannou brzdu a provést zásadní kroky vedoucí k tomu, abychom společnost zachránili. Reálně opravdu hrozilo, že se některé provozy budou muset zavřít, Explosia tehdy bojovala o samotné přežití,“ připomněl složité časy místopředseda představenstva Pavel Mareček.
Po restrukturalizaci a zaměření se na výrobky s vyšší přidanou hodnotou společnost nabrala nový dech. Pomohl jí k tomu také celosvětový vývoj na trhu s bezdýmným prachem.
Zvýšené poptávky
Zvýšenou poptávku po bezdýmném prachu Explosia zaregistrovala již v polovině roku 2020. Větší zájem v té době způsobila především vysoká poptávka v USA.
K této vlně vyšších poptávek na civilním trhu se pak následně přidala zhoršená bezpečnostní situace v Evpropě, což způsobilo navýšení poptávek i vojenského charakteru a tento trend trvá do dnešních dnů.
Vliv na poptávku po vojenských materiálech má také válka na Ukrajině, i tato situace zvyšuje tlak na výrobu pardubického producenta velkorážové munice, který v této oblasti patří mezi pět nejvýznamnějších světových hráčů. V současnosti Explosia řeší u některých produktů objednávky již pro rok 2024.
I proto by bylo vhodné navýšení objemu výroby. „Kdybychom měli více lidí, mohli bychom vyrábět na více směn, ale situace na pracovním trhu je složitá. Kvalitní lidé jsou rozebráni a pro ty ostatní nemáme v naší společnosti místo,“ popsala složitosti náboru nových zaměstnanců vedoucí personálního oddělení Lucie Pošvářová.
Lidé jako firemní stříbro
Přitom Explosia se dlouhodobě snaží být v porovnání s jinými zaměstnavateli v oblasti průmyslu nad průměrem nabízených mezd.
Nastupující dělník si vydělá až 30 tisíc korun, má nárok na 10tisícový náborový příspěvek, další tisíce korun rodinného rozpočtu měsíčně ušetří na obědech, které ho v kantýně vyjdou na 19 korun denně, příspěvky dává firma také na penzijní připojištění.
„Jsme si vědomi toho, že neustálé navyšování cen může dostávat mnohé naše zaměstnance do složité finanční situace. Na základě pozitivních výsledků dosavadního hospodaření společnosti v roce 2022, a také coby kompenzaci růstu životních nákladů, jsme se rozhodli vyplatit mimořádné odměny ve výši poloviny měsíční mzdy,“ odhalil pomoc svým lidem Radomír Krejča.
Tuto odměnu nalezli zaměstnanci v srpnové výplatě, v té zářijové je čekají odměny čtvrtletní a pokud půjde hospodaření Explosie i nadále dle předpokladů, uvažovaná roční odměna ve výši jedné celé mzdy se objeví na jejich účtech před Vánocemi.
Celkově by tak v letošním roce zaměstnanci Explosie dostali v odměnách dvě celé mzdy navíc.
Stamilionové investice
Jenže pouze kvalitní zaměstnanci zvyšující se nároky na výrobu společnost nespasí. Proto jde také významná část jejího zisku do oprav a investic.
„Reagujeme na zvýšenou poptávku a také na to, že nám to umožňuje finanční situace společnosti,“ prozradil předseda představenstva Radomír Krejča.
Konkrétně jde v posledních letech o investice ve výši kolem sta milionů korun ročně.
„Explosia byla dlouhodobě z pohledu investic do výroby podhodnocena, jestli chceme být konkurenceschopní, musíme modernizovat,“ řekl Pavel Mareček, který má v gesci výrobu.
Investicí za více než sto milionů byla výstavba nové výroby velkorážové munice, která je nyní jedním z hlavních zdrojů příjmů pardubického výrobce.
V současné době připravuje společnost také oživení projektu na nový výrobní objekt a technologii výroby sférických prachů, zde se již společnost bude pohybovat v řádech stovek milionů korun.
„Tuto investiční akci jsme již zahájili, pracujeme na plánu realizace stavby a technologie i na časovém harmonogramu,“ poodhalil plány předseda představenstva Radomír Krejča.
Výhodou nové linky by kromě moderního pojetí výroby by krom jiného bylo také to, že namísto stávajících dvanácti lidí by na její obsluhu stačilo osm zaměstnanců.
A že by ti zbývající přišli o práci, to se rozhodně bát nemusejí, protože rozšířená výroba Explosie jejich služeb ráda využije. (pel)