Rozhodci, zapsaní na listinách dvou významných arbitrážních institucí – pražského PRIAC a istanbulského ITOTAM – se připravují na pomoc podnikatelům z České republiky a z Turecka při řešení případných obchodních sporů v oblasti jižního Balkánu, Blízkého východu a východního Středomoří, ale také ve střední a východní Evropě. Společný webinář, při kterém si přední odborníci na rozhodčí řízení v obou zemích, a zároveň aktivní rozhodci u českého rozhodčího soudu PRIAC, resp. u tureckého ITOTAM, vymění zkušenosti, proběhne 9. listopadu. 

Rozhodčí řízení je pro české a turecké podnikatele, kteří spolu dělají byznys, vítanou a vhodnou alternativou při řešení případných obchodních sporů.

„Rozhodčí řízení v mezinárodních věcech, pokud probíhá u kompetentní a transparentní instituce, je rychlejší a efektivnější, než řešení sporů v rámci státní justice,“ upozorňuje profesor Alexander Bělohlávek, místopředseda rozhodčího soudu PRIAC.

Webinář, který proběhne 9. listopadu, má na programu představení obou rozhodčích soudů, které v červnu letošního roku uzavřely smlouvu o spolupráci, a pravidel jejich fungování, téma regulace rozhodčího řízení v Česku a Turecku a také problematiku uznávání a vykonávání rozhodčích nálezů v obou zemích.

Mezi přednášejícími jsou za českou stranu JUDr. Vít Horáček, předseda PRIAC, a prof. Alexander Bělohlávek, místopředseda PRIAC, za tureckou stranu prof. Hakan Pekcanitez, prezident rozhodčího soudu ITOTAM a profesor Ilhan Helvaci, viceprezident ITOTAM.

Na webináři budou vystupovat také další členové předsednictva PRIAC a zástupci Českomoravské komoditní burzy Kladno, která je zřizovatelem PRIAC.

Předpokládá se rovněž účast zástupců Istanbulské obchodní a průmyslové komory, která je zřizovatelem ITOTAM. PRIAC proto informoval o této aktivitě také Ministerstvo zahraničí České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ČR, CzechTrade a další instituce.

„Záměrem PRIAC je navázat bilaterální vztahy s renomovanými rozhodčími soudy v zemích, které jsou z pohledu zahraničně-obchodních vazeb českých podnikatelů stále perspektivnější a kde rozhodčí řízení představuje vhodný nástroj pro posílení právní jistoty v obchodních vztazích. Kromě Turecka spolupracujeme na podobném principu s našimi kolegy, právníky a rozhodci také v Rakousku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu a tento seznam budeme dále rozšiřovat,“ uvedl profesor Bělohlávek.


Mezinárodní rozhodčí soud při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) je stálý rozhodčí soud zřízený na základě zákona 229/1992 Sb., o komoditních burzách v souladu se zákonem č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů. Rozhoduje všechny majetkové spory, které jakkoli souvisí s komoditami obchodovanými na burze.

Arbitráž vedená u Mezinárodního rozhodčího soudu při Českomoravské komoditní burze zajišťuje nejvyšší standard nabízených služeb, a to díky precizním pravidlům a nárokům kladeným na rozhodce zapsané na listině PRIAC.

Rozhodci Rozhodčího soudu jsou zkušení odborníci, kteří mají praxi při rozhodování sporů jak v České republice, tak v zahraničí.

Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKB) vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství.

Je oprávněna organizovat obchodování s řadou průmyslových a agrárních komodit, odpadů a energií.

ČMKB je první energetickou burzou v České republice, obchodování s energiemi organizuje v sekci Energetická burza od roku 2002, obchodování s dřívím v sekci Dřevařská burza od roku 2005 a s pohonnými hmotami v sekci Průmyslové komodity od roku 2019. (pel)