Evropská kosmická agentura (ESA) v minulém týdnu vyhlásila výsledky výběrového řízení na pozice nových kosmonautů. Do rezervního týmu ESA se probojoval i český astronaut Aleš Svoboda. 

Informovala o tom Evropská kosmická agentura (ESA).

„Rozhodnutí je další významný posun na poli kosmických aktivit pro Českou republiku a znovu dokazuje, jak důležitá je naše aktivní role v ESA i dalších mezinárodních vědeckých organizacích,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Mezi patnáct kosmonautů se probojoval v šestikolovém výběru, kde na začátku bylo 22 tisíc přihlášených ze všech 22 členských států ESA. Konkurence byla obrovská,“ řekl k tomu Václav Kobera, ředitel odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací na Ministerstvu dopravy a vedoucí delegace do ESA.

Čtyři kariérní kosmonauti doplní sedm aktivních kosmonautů, kterými ESA disponuje nyní. Jejich výcvik začne hned v roce 2023.

Na snímku kapitán Aleš Svoboda

Výběr je omezený na čtyři, což bylo oznámeno již na začátku procesu. Odpovídá to počtu letových příležitostí na ISS a k Měsíci.

„Kdyby ESA vybrala více kandidátů, než může v dohledné době reálně letět, někteří členové by čekali na let příliš dlouho a ztratili tak nejlepší roky života, což by vůči nim nebylo fér,“ vysvětlil Ondřej Rohlík, zástupce ČR v ESA programové radě pro pilotovanou kosmonautiku, mikrogravitaci a průzkum vesmíru.

Nad rámec těchto patnácti kosmonautů vyhlásila ESA i jména dvou parastronautů, jednoho kariérního a jednoho rezervního. Jde o první kosmonauty s tělesným hendikepem na světě.

Zatímco kariérní kosmonauti se stanou zaměstnanci ESA a budou pokračovat v celoživotní kariéře kosmonauta, členové rezervního oddílu budou dále pokračovat ve svém stávajícím zaměstnání a při tom udržovat svoji zdravotní certifikaci, znalosti o programech ESA a hlavně budou k dispozici jako náhradníci k zastoupení kariérních kosmonautů v případě, že by někdo z oddílu odešel – ESA v takovém případě nemusí vypisovat nové výběrové řízení.

Mohou také být vybráni do oddílu, pokud vzroste potřeba kosmonautů v důsledku navýšení letových příležitostí nebo mohou být vybráni pro specifické mise, zejména národní mise (plně hrazené konkrétním státem) jako tzv. projektový kosmonaut s tím, že po skončení takové mise se zařadí zpět mezi rezervisty.

ČR s plně hrazenou národní misí zatím nepočítá, ale podporuje rozšíření oddílu kariérních kosmonautů, pokud to rozpočet ESA dovolí.

Na Radě ESA na ministerské úrovni, která skončila jen dvě hodiny před ohlášením výsledků výběrů kosmonautů, ČR přispěla do celé sady volitelných programů ESA. Od příštího roku se roční rozpočet ČR na tyto programy zvýší o 5 procent.

ESA ale nehledá pouze kosmonauty. V souvislosti s generační obměnou, spojenou s vlnou odchodů zaměstnanců do důchodu, si ESA stanovila ambiciózní cíl – v příštích 10 let nabrat každý rok 100 nových zaměstnanců – průběžně tak jsou vypisována výběrová řízení na stovky dalších míst pro inženýry, vědce, administrativní pracovníky a další související pozice.

ESA také preferuje poměrné zastoupení národností mezi svými zaměstnanci, což lze s ohledem na aktuální stav vnímat jako příležitost k upřednostnění kandidátů z ČR. (pel)