První rok provozu má za sebou největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště, tzv. carport, který se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany. Vedle dosažení očekávaných výsledků výroby, kterou tento bezemisní zdroj s výkonem 831 kWp dosáhl za prvních 12 měsíců, navíc díky poskytovanému komfortu přilákal stovky řidičů a stal se tak nejvyužívanější parkovací plochou elektrárny.

Zastřešení 322 parkovacích míst, které tvoří 2598 oboustranných fotovoltaických panelů, schopných využívat i spodní stranu při odrazu světelných paprsků od zaparkovaných aut, energetici dokončili loni v létě a jeho výroba je schopna pokrýt celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.

Za rok vyrobila 877 823 kWh bezemisní elektrické energie a díky příznivému osvitu v letošním roce překonala původně očekávaných 850 tisíc kWh.

„Výroba fotovoltaické elektrárny FVE Carport Dukovany dosáhla během prvního roku provozu očekávaných výsledků a oproti srovnatelným technickým parametrům fotovoltaických panelů na testovací elektrárně FVE Ledvice dosáhla zejména díky výhodnějšímu zeměpisnému umístění a lepší odrazivosti spodní plochy pod bifaciálními – využití horní i spodní části – moduly 14% navýšení výroby. Překvapilo nás, jak elektrárna dobře vyrábí i přes částečné zastínění párou vycházející z chladicích věží,“ prozradil Vojtěch Spilka, vedoucí oddělení technické podpory OZE.

(Foto: ČEZ)

Jde o jeden z prvních velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ u nás, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky. Kromě Jaderné elektrárny Dukovany a Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice je fotovoltaické parkoviště dalším zdrojem bezemisní energie v této lokalitě.

„Vedle zvýšení výroby elektrické energie má toto moderní parkoviště také velkou oblibu u zaměstnanců, kteří ho přednostně využívají pro parkování svých aut. I přes delší vzdálenost od hlavního vstupu do elektrárny je vždy plně obsazeno jako první. Důvodem je ochrana automobilů před přímým sluncem v létě, v zimě před sněhem a námrazou,“ řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Využita je nově i spodní strana panelů. Díky odrazu světla od zaparkovaných aut vyrábějí tyto typy panelů až o 25 procent čisté elektřiny více v porovnání s těmi běžně užívanými. Elektrárna tak zabere k dosažení stejného výkonu mnohem menší plochu.

Skupina ČEZ připravuje do roku 2030 nové obnovitelné zdroje s hlavním podílem fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 6 tisíc MW.

(Foto: ČEZ)

Vzniknou na brownfieldech, na pozemcích bývalých dolů, na znehodnocených průmyslových plochách a na půdách nízkých bonit. Právě koncept carportu, který se v Dukovanech osvědčil, tak může najít uplatnění u řady dalších projektů.

Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 13 866 714 megawatt hodin elektřiny.

Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2. (pel)