Důvěra v ekonomiku České republiky klesla na nejnižší úroveň od března 2021. Souhrnný indikátor důvěry klesl v prosinci meziměsíčně o 0,6 bodu na hodnotu 89,5. Důvěra v ekonomiku se snížila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů.

Nejnižší od loňského března byla důvěra už letos v říjnu. V listopadu pak mírně vzrostla.

Vyplynulo to z informací Českého statistického úřadu.

Nižší je nyní důvěra v hospodářství u podnikatelů, spotřebitelů i celkově také proti loňskému prosinci.

Ukazatel důvěry podnikatelů poklesl v prosinci proti listopadu o půl bodu na hodnotu 92,5, snižuje se od letošního června a je také nejnižší od loňského března.

„V prosinci byl zaznamenán propad zejména ve stavebnictví a v maloobchodě. Stavebnictví je ale současně jediným odvětvím, kde se důvěra přes výrazný prosincový pokles stále drží nad dlouhodobým průměrem,“ upřesnil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Ve vybraných odvětvích služeb včetně finančního sektoru se důvěra meziměsíčně nezměnila. Důvěra v segmentu průmyslu mírně vzrostla.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl proti listopadu ve stavebnictví o 7,9 bodu na hodnotu 107,7, v obchodě o 6,3 bodu na 92,7. Ve službách zůstal ukazatel důvěry na hodnotě 92,4. V průmyslu tento ukazatel stoupl o 0,6 bodu na 91.

Indikátor důvěry spotřebitelů se po listopadovém mírném oživení v prosinci meziměsíčně opět snížil a to o 1,3 bodu na hodnotu 74,7.

Podle ČSÚ hodnotí domácnosti negativně zejména svou současnou ekonomickou situaci. Pozitivně lze naopak hodnotit to, že mimořádně velké obavy z dalšího zhoršování ekonomické situace se začínají postupně zmírňovat.

V prosinci v Česku ubylo domácností, které považují současnou dobu za vhodnou k velkým nákupům. (sfr)