Bývalý ruský prezident a nynější náměstek ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv otevřeně pohrozil zničením celého lidstva. „Svět bez Ruska nepotřebujeme,“ uvedl doslova v článku pro list Izvěstija. Podle Medvěděva bude na věky zapomenut stávající způsob života, dokud na planetě nepoklesne radiační záření.
„Každá zhroucená říše pohřbí pod svými troskami polovinu světa, ne-li více,“ napsal Medvěděv.
„Zdá se, že ti, kteří nejprve rozvrátili SSSR a nyní chtějí zničit Ruskou federaci, to nechtějí pochopit. Podléhají klamné iluzi, že poté, co poslali na onen svět bez jediného výstřelu Sovětský svaz, dokážou bez vážných problémů pro sebe pohřbít i dnešní Rusko,“ uvedl dále.
„Pokud bude skutečně nastolena otázka existence samotného Ruska, nebude se řešit na ukrajinské frontě, ale společně s otázkou další existence celé lidské civilizace. Tady by neměly být žádné dvojsmysly. Svět bez Ruska nepotřebujeme,“ pohrozil Medvěděv.
Varoval také, že posílání dalších zbraní „neofašistickému režimu“, jak označuje kyjevskou vládu, a blokování jednání „povede k totálnímu fiasku, k prohře všech, ke kolapsu, k apokalypse“.
Zdůraznil, že v takovém případě bude na věky zapomenut stávající způsob života, dokud nepoklesne radiační záření.
Současně však zmínil, že Rusko apokalypsu nedovolí…
Medvěděv v článku připomněl, že loni uplynulo sto let od vzniku Sovětského svazu. Přiznal, že válka na Ukrajině je důsledkem rozpadu Sovětského svazu, kdy hlavy nově vzniklých samostatných republik se staraly jen o svou moc, na což se díval Západ z výšky s povýšeností vítěze.
I když Rusko dokázalo vybřednout z krize, stabilizovat ekonomiku a sociální sféru, dějiny jsou podle Medvěděva neúprosné a všechny říše se nakonec rozpadnou. Uvedl konec Říma i Byzance, britského impéria, ale také konec chalífátu osmanské říše nebo vzestup a pád Napoleona a Čingischána stejně jako carského Ruska.
„To je zákon světa. Po rozkvětu impéria a jeho zlatém věku následuje dlouhá cesta ke stejnému finále – k rozpadu a válce nebo válce a rozpadu.“
„To se stalo i nám, Sovětskému svazu, jen opožděně. K válce mohlo dojít dříve, v devadesátých letech minulého století, v prvních dvou dekádách 21. století, ale rozhořela se až nyní.“
„Tento vývoj souvisí s neúprosným a tvrdým chodem světových dějin. Velká země umírá a začíná válka. Dříve nebo později. Nahromaděné vnitřní rozpory jsou příliš velké,“ podotkl Putinův předchůdce ve funkci ruského prezidenta Medvěděv.
Peskov: Není možnost mírového řešení
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí zopakoval, že Moskva nyní nevidí předpoklady pro mírové řešení situace na Ukrajině.
„Ještě jednou opakuji, že v současné době nevidíme žádné předpoklady, aby tato situace zamířila směrem k míru,“ řekl Peskov.
Podle mluvčího Rusko směřuje k dosažení svých stanovených cílů a sama nemá zájem o mírová jednání.
Šanci tak nemá ani velmi kompromisní čínský dvanáctibodový mírový plán, který má zaručit „svrchovanost, nezávislost a územní celistvost všech zemí“ a současně má zabránit vstupu Ukrajiny do euroatlantických struktur.
Rusko plán přivítalo, současně však vyzvalo, aby Kyjev akceptoval „novou územní realitu“, jak označuje vojensky dosaženou anexi některých ukrajinských oblastí. (sfr)