Nová fotovoltaická elektrárna na střeše Kongresového centra Praha začala dodávat elektřinu. Projekt realizovala firma ENESA ze skupiny ČEZ ESCO. Bezemisní zdroj elektrické energie s 2080 solárními panely pokryje 10 % roční spotřeby Kongresového centra a ušetří za energie odhadem 5,5 milionu korun ročně.

Informoval o tom tiskový mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Fotovoltaika velká jako fotbalové hřiště doplní jeden z největších projektů energetických úspor v Česku, který v KCP realizovala ENESA z ČEZ ESCO.

„Fotovoltaickou elektrárnu na střeše naší budovy jsme měli v plánu již několik let. Její realizace je navíc logickým krokem, protože je přímo provázaná s komplexním projektem energetických úspor, který v Kongresovém centru úspěšně běží.“

„V loňském roce jsme díky efektivitě provedených opatření ušetřili o celou čtvrtinu více, než máme garantováno. Výroba vlastní elektřiny z fotovoltaické elektrárny na střeše nám náklady na energie ještě výrazně sníží, provoz budovy bude navíc opět více ekologický,“ uvedlagenerální ředitelka Kongresového centra Praha Lenka Žlebková.

KCP zvolilo při výběru dodavatele fotovoltaiky inovativní model ČEZ ESCO zvaný „Fotovoltaika za 1 Kč“. Elektrárnu o instalovaném výkonu 936 kWp tak získalo KCP bez jakýchkoliv investičních nákladů. Náklady projektu totiž nese dodavatel ČEZ ESCO, který fotovoltaiku pro zákazníka postavil a nyní ji bude provozovat.

KCP bude investici splácet v ceně odebírané elektřiny. Po ukončení 13letého kontraktu Kongresové centrum Praha FVE za pouhou jednu korunu odkoupí a dále si bude vyrábět vlastní energii.

Stavba fotovoltaické elektrárny v centru Prahy a o rozměrech větších, než je fotbalové hřiště, nebyla snadná. Projektanti například museli zkouškami na vzorku panelů umístěných na střeše dokázat, že sluneční paprsky dopadající na jejich povrch nebudou oslňovat nejen blízké okolí, ale ani například návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny.

„Kongresové centrum Praha je příkladem velmi úspěšného projektu energetických úspor se zárukou. Fotovoltaika na střeše budovy ještě sníží náklady za energie, navíc klesne i celková uhlíková stopa objektu.“

„Doufám, že efektivita úsporného projektu v Kongresovém centru bude motivovat další majitele podobných objektů v našich městech a obcích, aby nad realizací úsporných opatření také přemýšleli. Potenciál úspor ve veřejných budovách je obrovský, odhadujeme ho na 20 miliard korun ročně,“ prohlásil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Projekt energetických úspor formou EPC v Kongresovém centru Praha je jedním z vůbec největších projektů tohoto druhu v Česku. Společnost ENESA z ČEZ ESCO garantuje KCP roční úsporu nejméně 24 milionů korun. Pokud by to bylo méně, rozdíl doplatí poskytovatel.

Jen za loňský rok ušetřilo KCP po přepočtu na loňské vysoké ceny energií ještě mnohem více – zhruba 50 milionů korun. Celková dosažená úspora po 7 letech fungování projektu je 209 milionů korun, což znamená snížení nákladů na elektřinu, plyn a vodu o více než 35 procent. Projekt má i ekologický přínos, emise CO2 se snížily o 72 000 tun.

Kongresové centrum Praha (KCP) je jedním z největších kongresových center v České republice, které nabízí 70 sálů a salónků pro konání akcí od malých konferencí po velké kongresy včetně vybavení na nejvyšší technické úrovni.

Výhodou je výborná dopravní dostupnost do blízkého centra města, díky kterému disponuje krásným výhledem na historickou Prahu. KCP získalo prestižní ocenění Superbrands několikrát v řadě za sebou a certifikát EKO Gold za čerpání energie z obnovitelných zdrojů.

ČEZ ESCO je předním českým expertem na úsporná energetická řešení, dodavatel bezemisní a zelené energie a partner českého průmyslu a veřejné správy na cestě k dekarbonizaci a udržitelnosti. Zajišťuje komplexní řešení energetických potřeb – od instalace fotovoltaik, kogenerací a dalších decentrálních ekologických zdrojů včetně bateriových úložišť, přes firemní elektromobilitu na klíč až po projekty energetických úspor a komplexní dodávky technického zabezpečení budov (TZB).

ČEZ ESCO má přibližně 2000 zaměstnanců a chce do roku 2030 postavit nebo provozovat pro potřeby svých zákazníků fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 300 MW. Půjde o instalace převážně na střechách, carportech a ve výrobních areálech zákazníků. Mezi dcery ČEZ ESCO patří společnosti firmy AirPlus, AZ KLIMA, CAPEXUS, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, Domat Control System, EP Rožnov, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN a KART. (sfr)