Konzervativní institut uspořádal v září diskusní večer, který byl věnován unijnímu Nařízení o digitálních službách (Digital Service Act, DSA). Hlavními hosty diskuse byli představitelé Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP), která se vůči uvedenému nařízení Evropské komise staví převážně kriticky.
Nařízení 2022/2065 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (nařízení o digitálních službách), angl. Digital Services Act („DSA“) vešlo v platnost v listopadu 2022 a účinnosti nabyde v únoru 2024.
Nařízení o digitálních službách komplexně upravuje sektor digitálních služeb v rámci EU. Jeho cílem je podle MPO zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů.
DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro celé spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu, přes webhosting až po online platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště. Konkrétní pravidla pro jednotlivé subjekty jsou koncipována asymetricky.
Služby s větším společenským a ekonomickým dopadem tedy musejí splňovat přísnější podmínky.
Společnost pro obranu svobody projevu považuje DSA za ohrožení svobody projevu. V lednu letošního roku publikovala tato občanská iniciativa podrobné stanovisko k návrhu Digital Services Act.
SOSP považuje za kontroverzní zejména právo digitálních platforem monitorovat případně postihovat tzv. „škodlivý obsah“, který ovšem není nijak přesně definován.
V diskusi však také zaznělo, že DSA posiluje práva uživatelů, ovšem s tím, že existuje pochybnost, zda tato práva posiluje dostatečně. V současné době prakticky neexistuje proces, který by uživatelům platforem, jako je typicky Facebook, umožňoval dovolávat se obrany například proti smazání údajně „škodlivého“ příspěvku apod.
DSA pro obranu před takovými akty nabízí uživatelům platforem určitou proceduru. Uživatelé budou podle DSA oprávněni žádat tu kterou platformu o vysvětlení, proč například smazala určitý příspěvek, apod.
Účinnost takových obranných procedur však zůstává předmětem sporu.
Společnost pro obranu svobody projevu byla založena v návaznosti na petiční iniciativu Stop cenzuře. Jako své poslání uvádí podporu svobody slova jako základní podmínky demokracie a „obranu proti novým formám cenzury na sociálních sítích, které se stávají hlavními veřejnými fóry občanské diskuse“.