Minimální mzda v příštím roce vzroste v Česku o 1900 korun na celkových 20 800 korun. V ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Tento nárůst minimální mzdy označil za „bezprecedentní“.
Jurečka vycházel z aktuálních dat dopočítaných v tomto týdnu.
„Minimální mzda, tedy to, co si člověk musí minimálně měsíčně odnést, se zvýší z 18 900 korun na 20 800 korun,“ upřesnil Jurečka.
Do roku 2029 by se pak minimální mzda mohla podle Jurečky zvýšit na 28 až 29 tisíc korun.
Nárůst minimální mzdy, který nynější vláda schválila, je podle něj „bezprecedentní“. Doplnil, že zmíněným zvýšením minimální mzdy poroste pro zhruba dalších více než půl milionu lidí v platové sféře i růst zaručených mezd v platových stupních.
„Tento krok dlouhodobě obrovským způsobem pomáhá lidem, kteří berou nejenom tu minimálně zaručenou mzdu napříč ekonomikou, ale berou i ty minimálně zaručené mzdy v jednotlivých stupních v platové sféře… Toto je krok, který by od naší vlády čekal málokdo,“ doplnil šéf KDU-ČSL.
S tím, že k tak vysokému nárůstu minimální mzdy v Česku nikdy nedošlo.
Tento krok vlády přivítal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Poukázal však na ale situaci v Polsku, kde je podle něj již nyní minimální mzda 23 tisíc korun, přestože je na tom polské hospodářství hůře než to české.
Nařízení o minimální mzdě vychází z novely zákoníku práce, kterou ve středu podepsal prezident Petr Pavel. Stanovila postupný růst minimální mzdy do roku 2029.
Vláda stanoví koeficient, který zohlední kupní sílu, životní náklady, úroveň a tempo růstu mezd i vývoj produktivity. Minimální mzdu má stanovit ministerstvo práce a sociálních věcí do konce září jako součin očekávaného průměrného výdělku a koeficientu.
Vypočtená výše minimální mzdy se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru. Pokud by měla být nově vyhlášená minimální mzda nižší než původní, v platnosti zůstane už určená.
Ve firmách se od příštího roku zruší tzv. zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce a která se vyplácí v osmi stupních od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Ve veřejném sektoru zůstane ve čtyřech stupních od minimální mzdy do jejího 1,6násobku. (sfr)