Uhelné teplárny v Česku zdraží dodávky o 3 až 10 procent. Více zdraží teplo z biomasy. (Ilustrační foto).

Uhelné teplárny v Česku zvýší od příštího roku ceny dodávek tepla o 3 až 10 procent. Výrazně zdraží teplo vyráběné z biomasy. Velká část tuzemských domácností, které jsou připojeny na centrální vytápění teplem, si v příštím roce za teplo připlatí. Zdražení dodávek z tepláren o tři až deset procent zvýší výdaje domácností na vytápění a ohřev vody až o 150 korun měsíčně.

Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější. Výrazně pak zdraží teplárny využívající biomasu, informovalo v úterý Teplárenské sdružení ČR.

Uhelné teplárny mají na dodávkách tepla do domácností a dalších subjektů s výjimkou průmyslu více než padesátiprocentní podíl. U tepla z plynu je podíl kolem 25 procent a zbývající část tvoří biomasa a ostatní zdroje.

Sdružení při vyčíslení cenových změn pro příští rok vycházelo z průzkumu mezi svými členy. Většina uhelných tepláren v něm avizovala plánované zvýšení cen v rozmezí od tří do deseti procent.

Navýšení ceny by se podle sdružení mělo projevit v příštím roce nárůstem měsíčních výdajů na vytápění a ohřev vody v průměrném bytě o 65 až 150 korun.

Zlevňovat se naopak chystají plynové teplárny, a to rovněž v rozmezí od tří až do deseti procent. Pro domácnosti připojené na tyto zdroje by to mělo znamenat úsporu 125 až 250 korun měsíčně. Podle sdružení mohl být pokles ceny tepla z plynu ještě výraznější, přibrzdilo ho však zvýšení regulovaných plateb.

Ceny tepla z uhlí a z plynu se díky těmto změnám přiblíží, přesto však ceny tepla z uhlí nadále zůstanou v průměru nižší.

Nejvýrazněji se změní ceny tepla ze zdrojů, které spalují biomasu. Mohou zdražit až o pětinu. Důvodem je podle sdružení nečinnost vlády. Teplárny na biomasu totiž měly mít podle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu pro letošek stanovený provozní bonus.

Ten však doposud podle sdružení není vyplácen kvůli chybějící notifikaci podpory u Evropské komise. Sdružení to vyčítá kabinetu, který dle něj dosud neschválil nařízení, které by vyplácení bonusu umožnilo. Vláda tím navíc podle tepláren porušuje zákon.

„Bohužel ho nedodržuje a místo toho, aby stanovila podporu na tři roky dopředu, tak ani na konci listopadu nevíme, jestli stát bude teplo z biomasy příští rok podporovat. Teplárnám tak nezbývá nic jiného než chybějící bonus promítnout do cen tepla,“ zdůraznil předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.


Plný text zprávy TEPLÁRENSKÉHO SDRUŽENÍ, 26. 11. 2024

Ceny tepla z biomasy kvůli nečinnosti vlády výrazně vzrostou

Pro vývoj ceny tepla bude v roce 2025 opět rozhodovat, z jakého paliva se teplo vyrábí. Teplo z uhlí zdraží v jednotkách procent, zatímco teplo z plynu může obdobným rozdílem v některých lokalitách zlevnit. Teplo z uhlí zůstane přesto v průměru levnější než ze zemního plynu. Ceny tepla z biomasy výrazně vzrostou kvůli nečinnosti vlády, která dosud neschválila vyplácení podpory na příští rok.  

Podle průzkumu mezi členy Teplárenského sdružení ČR se v roce 2025 zvýší cena tepla z uhlí většinou mezi 3 až 10 %.  Podle údajů Energetického regulačního úřadu se vážený průměr kalkulované ceny tepla z uhlí pro letošní rok pohybuje kolem 1000 Kč/GJ s DPH. Navýšení ceny by se mělo projevit příští rok nárůstem měsíčních výdajů na vytápění a ohřev vody v průměrném bytě o 65 až 150 korun.

Vážený průměr kalkulované ceny tepla ze zemního plynu je letos zhruba 1200 Kč/GJ. Příští rok se cena tepla ze zemního plynu díky poklesu cen této komodity sníží o 3 až 10 %. V měsíčních nákladech na vytápění a ohřev vody se to u průměrného bytu projeví úsporou 125 až 250 korun. Pokles ceny tepla z plynu by mohl být větší, kdyby nedošlo k nárůstu regulovaných plateb, které stouply hlavně kvůli nárůstu ceny za přepravu plynu pro distribuční společnosti meziročně v průměru o 28 %. Ceny tepla z uhlí a z plynu se díky těmto změnám přiblíží, ceny tepla z uhlí však nadále zůstanou v průměru nižší.

Samostatnou kapitolou jsou ceny tepla z tepláren, které spalují biomasu a mají nárok na provozní podporu ve formě zeleného bonusu. Pro rok 2024 byl cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu pro teplárny do 20 MW využívající biomasu stanoven bonus 145 Kč/GJ, který však doposud není vyplácen kvůli chybějící notifikaci podpory u Evropské komise. Pro příští rok Energetický regulační úřad v cenovém rozhodnutí bonus nestanovil, protože vláda doposud neschválila nařízení vlády, které by jeho vyplácení umožnilo. Vláda tím porušuje zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie, podle kterého má stanovit podporované zdroje vždy na období alespoň 3 kalendářních let dopředu. Provozovatelé tepláren na biomasu tak nemohou s bonusem na teplo počítat a jeho absenci promítají do ceny tepla, která v některých případech poroste až o 20 %.

„Bohužel vláda nedodržuje zákon a místo, aby stanovila podporu na tři roky dopředu, tak ani na konci listopadu nevíme, jestli stát bude teplo z biomasy příští rok podporovat. Teplárnám tak nezbývá než chybějící bonus promítnout do cen tepla,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Vláda tak paradoxně podkopává výrobu tepla z biomasy, která je pilířem plnění závazků České republiky ohledně podílu energie z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě. V Programovém prohlášení vlády je uvedeno: „Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připravíme tak, aby se skokově nezvýšily ceny.“ Bohužel právě výrazný nárůst cen tepla vyrobeného z biomasy je výsledkem nečinnosti vlády.