Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přiznala neschopnost zajistit dostatek vakcín pro členské státy. Brusel podle ní situaci podcenil a nebyl dostatečně rychlý při schvalování očkovacích látek. Chyba podle ní byla také omezit export vakcín do Velké Británie.
„Příliš pozdě jsme schvalovali a byli jsme příliš optimističtí ohledně masové výroby. A možná jsme si byli příliš jistí, že co si objednáme, dostaneme včas,“ řekla předsedkyně Komise v europarlamentu, kde reagovala na kritiku pomalého očkování.
Pochybení připustila Komise už dříve.
„V zemích EU bylo naočkováno 17 milionů lidí,“ řekla von der Leyenová.
Celkově přitom k 1. lednu 2020 žilo v členských zemích 446 milionů lidí.
V EU jsou zatím schválené jen 3 očkovací látky – Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Čeká se na souhlas pro vakcíny Johnson&Johnson a CureVac.
Do EU bylo doposud dodáno 26 milionů dávek vakcín.
Země Unie přitom v očkování zaostávají za zbytkem světa. Spojené státy, Velká Británie nebo Izrael byly schopny dříve schválit vakcíny a uzavřít smlouvy s výrobci.
Brusel je nyní navíc ve sporu se společností AstraZeneca, která zhruba o polovinu omezila objem vakcín proti původním slibům, které by členským státům měla doručit do konce března.
Sníží se i další dosud schválené očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. (pel)
Nedostatku vakcín v EU se snaží využít podvodníci: Kšeftují s padělky očkovacích látek
V Evropě vypukla bitva o vakcíny mezi EU a Británií kvůli nerovnoměrným dodávkám
Lidé v Srbsku si mohou vybrat vakcínu proti koronaviru. Česko má jako členský stát EU smůlu