Tento týden uplynul přesně jeden rok od termínu, který členské státy dostaly od Evropské unie pro transpozici copyrightových směrnic, které byly na evropské úrovni přijaty již v roce 2019. V ČR se transpozice projeví primárně novelou autorského zákona, která v českém právním řádu doplní dnes již zastaralou právní úpravu a měla by se zasadit o vyváženější podmínky v online prostředí.

Upozornila na to Hospodářská komora ČR.

Autoři a nositelé autorských práv v ČR kvůli absenci funkčního legislativního rámce dlouhodobě zažívají bezpráví, nepochopení, frustraci a v neposlední řadě také velké ztráty způsobené internetovým pirátstvím, upozorňují odborníci Sekce kulturního a kreativního průmyslu Hospodářské komory.

Hlavním dějištěm internetového pirátství, které je v ČR stále na vysoké úrovni, jsou primárně datová úložiště, jejichž prostřednictvím dochází k masivnímu a prakticky nekontrolovatelnému šíření autorsky chráněného obsahu.

„Provozovatelé úložišť dosud využívají nedostačující legislativy a vyhýbají se přímé odpovědnosti za obsah, který na ně jejich uživatelé nahrávají,“ uvedla předsedkyně Sekce kulturního a kreativního průmyslu Hospodářské komory Marie Fianová.

Držitelé autorských práv, sdružení v Sekci kulturního a kreativního průmyslu Hospodářské komory ČR, proto vyzývají vládu, aby se schválení novely již dále neodkládalo, a co nejrychleji se přistoupilo k úspěšnému završení legislativního procesu.

„Autorský zákon je pro nás hlavním nositelem právní jistoty autorů a nositelů autorských práv. Jeho novelizace je s ohledem na překotný technologický vývoj zcela nezbytná. Každým dnem, kdy je implementace směrnice v prodlení, vzniká řadě subjektů na trhu škoda – mnohdy značného rozsahu,“ vysvětlila Fianová.

Ta také upozorňuje, že kromě právní nejistoty a ztrát, kterým každý den čelí nositelé autorských práv, hrozí sankce také ČR.

„V případě jiné zpožděné transpozice nás v uplynulých týdnech již Evropská komise žalovala a Česká republika dostane vyměřenou pokutu, kterou ve výsledku budou muset zaplatit všichni občané,“ uvedla.


Sekce kulturního a kreativního průmyslu funguje v rámci Hospodářské komory ČR od roku 2017.

Jejími členy jsou převážně profesní asociace reprezentující většinu subjektů v daném odvětví; své zastoupení zde má filmový průmysl (Asociace producentů v audiovizi – APA, Unie filmových distributorů – UFD, Asociace animovaného filmu – ASAF)hudební průmysl (Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu – ČNS IFPI)herní průmysl (Asociace českých herních vývojářů – GDA)knižní průmysl (Svaz českých knihkupců a nakladatelů – SČKN).

Dále to je reklama a PR (Asociace komunikačních agentur – AKA, Asociace PR agentur – APRA)výzkumné agentury (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění – SIMAR)eventový byznys (Česká eventová asociace – ČEA) nebo média (Asociace komerčních televizí – AKTV; Sdružení pro internetový rozvoj – SPIR).

Mezi spolupracující subjekty patří Česká protipirátská unie – ČPU, Unie vydavatelů – UV, rádiová asociace APSV nebo Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace – AČRA. (tis)