Skanska investuje 970 milionů korun do výstavby první etapy rezidenčního projektu Modřanský cukrovar. Díky udržitelným technologiím slibuje firma citelné úspory na provozních nákladech domácností. První etapa z celkových šesti vyroste na 10,5 tisících m2 se 112 bytovými a 7 nebytovými jednotkami a její dokončení je plánováno na rok 2024. Více než polovina bytů je už prodaná.
Projekt se stane vlajkovou lodí značky v udržitelné rezidenční výstavbě, která je postavena na sofistikované modrozelené infrastruktuře a aspiruje na vysoké hodnocení v rámci enviromentální certifikace BREEAM.
„Modřanský cukrovar je premiantem z pohledu hospodaření se základními zdroji jako jsou energie, voda a materiál. Struktura budov, využité technologie, ale i promyšlené drobnosti tu domácnostem mohou citelně snížit provozní náklady. Zvlášť v době zvyšujících se cen energií může být hospodárnost jedním z klíčových ukazatelů při výběru nového bydlení,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.
Dokonale promyšlený prostor
V první etapě vznikne 112 bytů ve dvou samostatných městských blocích, které budou tvořit budovy A a B. Sekce A bude tvořena třemi objekty o 3 až 4 nadzemních podlažích, sekce B pěti pětipodlažními objekty.
V bytových domech budou převažovat střední a větší byty o dispozicích 2kk až 4kk, nechybí ale ani malometrážní 1kk a největší 5kk.
Domy svírají polootevřený vnitroblok, který vyplní prvky drobné architektury a mobiliář určený pro odpočinek i zábavu dětí a dospělých. Bohatě osazená zeleň zde zajistí kvalitní mikroklima i přirozené stínění v letních dnech.
V horním patře jednoho z domů je navíc umístěna sdílená pobytová terasa s posezením, stíněním a okrasnými i užitkovými zvýšenými záhony.
Zástavba se snižuje směrem na západ k Vltavě a umožní tak výhled na řeku z většiny místností a teras. Byty na úrovni vnitrobloku nabídnou soukromé předzahrádky, v posledních patrech jsou střešní zahrady a terasy. Velké byty v ustupujících patrech jsou koncipovány jako bydlení pro náročnou klientelu, v nabídce jsou i mezonety s vlastní saunou.
V parteru vyroste 7 komerčních jednotek a v podzemních podlažích budou prostory pro ukládání domovního odpadu, sklepy, garáže, úklid, kolárna s kočárkárnou, úpravna tzv. šedé vody, a místnosti technického vybavení.
Stejně jako u ostatních projektů, i v Modřanském cukrovaru dbá Skanska na zachování nadstandardní kvality zdravých a udržitelných materiálů s certifikáty EPD, FSC a PEFC. Vysoký standard výbavy dokazují vyšší dveře, prémiové zařizovací předměty a dřevěné podlahy, snížené parapety byty opticky zvětší a prosvětlí. Praktickým pomocníkem bude chytrý videotelefon, který umožní otevírání vstupních dveří čipem, lze si nastavit face ID a pokud přijede návštěva, je možné vytvořit přístupový QR kód.
Udržitelné technologie uspoří provozní náklady domácnosti
Modřanský cukrovar vyrůstá na brownfieldu po bývalém cukrovaru a bude se jednat o ojedinělý projekt zaměřený na hospodárné bydlení, inovace a dobré sousedské vztahy. Charakteristickým znakem každé etapy jsou udržitelná řešení, která budou tvořit tzv. modrozelenou infrastrukturu napříč celým areálem.
Obyvatelé zde naleznou propracovaný systém hospodaření s pitnou, dešťovou i užitkovou vodou, který splňuje tzv. LID koncept (Low Impact Development), tedy šetrné zacházení s vodou v rámci lokality.
Dešťová voda tu neskončí ve standardní dešťové kanalizaci, každá kapka vody se díky propustným povrchům, odvodňování chodníků do průlehů a vhodným terénním úpravám zasákne nebo odpaří, čímž přispívá k lepší kvalitě vzduchu, nebo je svedena do akumulačních nádrží k dalšímu využití.
Výrazným představitelem hospodárnosti projektu je recyklace vody přímo v areálu. Tzv. šedá voda se zde vůbec poprvé na českém trhu vedle splachování toalet může využívat také pro praní v automatických pračkách.
„Připojujeme dvoje rozvody vody a obyvatelé se mohou sami rozhodnout, jaký typ vody chtějí pro praní využívat. V případě recyklované vody se spotřeba pitné vody může redukovat o dalších 6 % z denní spotřeby, která činí cca 109
l na průměrného pražského obyvatele. Když k tomu přičteme ještě splachování recyklovanou vodou, úsporné armatury a využití dešťové a užitkové vody, dostáváme se na číslo 47 % úspory, tj. 51 l vody denně na obyvatele. “ uvedl Miroslav Kobera, Green Business Manager ve Skanska Reality.
Klíčovým příspěvkem k hospodárnosti je také využití recyklovaného betonu rebetong, který Skanska vyrábí ze stavební suti a nahrazuje tak ze 100 % přírodní kamenivo.
„Stavební suť, typicky odpadový materiál, využijeme v projektu ve formě rebetongu nejen pro nosné konstrukce domů, ale také jako pohledově přiznaný prvek vstupních prostorů a fasád bytových domů. Jedná se o klasický příklad upcyklace, kdy hodnota recyklovaného materiálu díky vhodnému využití stoupá“, říká Ondřej Mundl z atelitéru CHYBÍK + KRISTOF, hlavní architekt projektu. Rebetong se navíc využije až pro 20 % betonových konstrukcí a díky tomu se uspoří zhruba 1 750 kg kameniva na každý m3 betonu.
Úsporu energie podpoří 24 fototermických panelů umístěných na střechách domů. Ty ohřívají teplou vodu a šetří tak neobnovitelné zdroje i životnost kotlů.
Na exponovaných fasádách budou instalovány exteriérové žaluzie, které v létě přirozeně snižují teploty o 5 – 7°C. Uvnitř všech bytů hraje velkou roli také rekuperace, která kromě tepelného komfortu zajišťuje čerstvý vzduch. Společným znakem celého projektu jsou zelené střechy, které jsou umístěné na všech budovách o celkové ploše 3 tisíc m2, a jsou skvělým izolantem tzv. pátých fasád, tedy střech.
Kvalitní veřejný prostor je znakem vysoké kultury bydlení
Projekt Modřanský cukrovar vznikal prostřednictvím veřejné participace, do které se mimo zástupců městské části Praha 12 zapojily modřanské spolky a aktivní občané.
Z palety názorů vytvořila skupina v průběhu řady jednání a participačních workshopů zadání pro architektonickou soutěž. Nejlepší zpracování pak představili architekti ze studia CHYBIK + KRISTOF.
Finální podoba Modřanského cukrovaru tak v celé paletě prvků zohledňuje přání starousedlíků a vedle kvalitního bydlení a udržitelných řešení klade velký důraz také na funkční a estetický veřejný prostor, který nabízí dostatečný prostor pro komunitní setkávání.
Vzniká proto důmyslné řešení veřejného prostoru s centrálním náměstím, amfiteátrem, a dále prvky, které budou součástí revitalizace nábřeží.
Modřanský cukrovar nabídne v 6 fázích téměř 800 bytových jednotek na ploše 58 tis. m2. V současné době odstartovala výstavba první etapy a její dokončení je naplánováno na rok 2024.
Foto: Skanska
(pel)