ČEPRO bere energii ze slunce. Solární panely od ČEZ ESCO ušetří ročně 230 tun emisí CO2. Střechy sedmi objektů v areálech ČEPRO nesou téměř 1300 fotovoltaických panelů. Bezemisní energie pokryje spotřebu dvou skladů a poslouží i pro přečerpávání paliv. Elektrárny o výkonu 516 kWp ročně vyrobí přes 500 MWh ekologické elektřiny.

Informoval o tom Martin Schreier, mluvčí Skupiny ČEZ.

Více než půl milionu kWh bezemisní elektřiny pocházející z energie slunečního záření. To bude roční bilance solárních panelů, které firma ČEZ ESCO instalovala na střechách budov ve dvou areálech společnosti ČEPRO ve východních a jižních Čechách.

Společnost ČEPRO, která zajišťuje především přepravu, skladování, prodej ropných produktů a provozuje síť vlastních čerpacích stanic, se jako odpovědná firma také významně soustředí na obnovitelné zdroje energie a rozvoj trhu alternativních paliv a bezemisní dopravy.

Výstavbou fotovoltaických elektráren chce mimo jiné přispět k plnění závazků České republiky na cestě k evropským klimatickým cílům, snížit svou uhlíkovou stopu a zajistit energetickou soběstačnost areálů.

„V první etapě výstavby fotovoltaických elektráren jsme vytipovali pět našich lokalit. Ve spolupráci s ČEZ ESCO jsme osadili 590 kusů panelů v Cerekvici nad Bystřicí ve východních Čechách a dalších 700 panelů ve Smyslově na Táborsku. Celkový výkon solárních elektráren v obou lokalitách přesahuje 500 kW.“

„Získanou energii využijeme k pokrytí spotřeby areálů včetně spotřeby pro stáčení a plnění cisteren s palivem a k pohonu dalších technologií sloužících ve skladech k přečerpávání paliv. Ušetříme více než 230 tun emisí CO2 ročně, které by jinak vznikly při odběru elektřiny ze sítě.“

„Všechny naše projekty první etapy výstavby fotovoltaických elektráren budou spolufinancovány Evropskou unií v rámci programu OPPIK,“ uvedl předseda představenstva ČEPRO Jan Duspěva.



„Rostoucí ceny energií vedou stále více zákazníků z řad firem, ale i státní správy a samosprávy, k tomu, že mají zájem o vlastní výrobu elektřiny. Zakázka pro ČEPRO byla prestižní, ale zároveň nesmírně náročná. Naši specialisté se při ní totiž museli vyrovnat s přísnými omezeními, které v areálech a jejich okolí platí kvůli skladování vysoce hořlavých látek.“

„Instalaci jsme šili na míru potřebám klienta, kterému např. použitá technologie Solar EDGE umožňuje monitoring a diagnostiku provozu až na úrovni jednotlivých panelů,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

ČEZ ESCO je předním českým expertem na úsporná energetická řešení, dodavatel bezemisní a zelené elektřiny skrze certifikáty původu a partner českého průmyslu a veřejné správy na cestě k dekarbonizaci a udržitelnosti. Zajišťuje komplexní řešení energetických potřeb – od instalace decentrálních ekologických zdrojů včetně bateriových úložišť, přes firemní elektromobilitu na klíč až po projekty energetických úspor a komplexní dodávky technického zabezpečení budov (TZB).

ČEZ ESCO chce do roku 2030 postavit nebo provozovat pro potřeby svých zákazníků fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 300 MW. Půjde o instalace převážně na střechách, carportech a ve výrobních areálech zákazníků.

ČEPRO zajišťuje především přepravu, skladování a prodej ropných produktů. V této oblasti poskytuje přepravní, skladovací a speciální služby ostatním subjektům. Jejím posláním je také ochrana zásob státních hmotných rezerv. Zároveň provozuje síť vlastních čerpacích stanic pod obchodním názvem EuroOil. (sfr)