Vláda pokračuje v dekodifikaci stavebního práva, ale výsledkem bude stav horší, než panoval dosud, uvedla v prohlášení Hospodářská komora ČR (HK). Nový stavební zákon měl zjednodušit zdlouhavý systém povolování staveb, občané ani stavební firmy se ale dříve proklamovaného jednoho razítka, jednoho transparentního řízení, cesty na jeden úřad a zákonem vymahatelných lhůt nedočkají, podotkla dále.
Podle komory naopak přibude „nové zelené superrazítko a úřad navíc“. Legislativní rada vlády má projednat úřednickou verzi novely stavebního zákona, do níž nejsou zahrnuty praktické zkušenosti ze stavebnictví.
Příprava, zpracování i projednání novely proběhly bez spolupráce s odbornými svazy, asociacemi či odborníky. Ministerstvo pro místní rozvoj ani neprojednalo připomínky odborných komor a svazů působících ve stavebnictví.
Hospodářská komora proto vládě doporučuje, aby návrh zákon stáhla a začala se výhradami profesních komor, svazů a asociací, ale také třeba hlavního města Prahy a statutárních měst ČR sdružených v iniciativě CityDeal, relevantně zabývat.
„Zákony tady mají být pro lidi, ne jen pro úředníky. Bohužel u přípravy novely došlo k nepochopitelnému úmyslnému přehlížení připomínek nejen lidí z oboru, expertů, ale i měst a obcí,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Komora kritizuje, že ministerstvo pro místní rozvoj v legislativní přípravě obešlo nejen Hospodářskou komoru, která zastřešuje profesní organizace působící v oboru a jejímiž připomínkami by se podle legislativních pravidel mělo povinně zabývat. MMR tak ale neučinilo a její návrhy s ní neprojednalo.
„Následkem toho je, že se v připomínkovém řízení více řešilo, zda nedojde k rušení úřednických míst, než jak nastavit pravidla, aby se povolání staveb urychlilo. Vznikla tak nefunkční, od praxe odtržená norma od stolu, kvůli které Česká republika bude aspirovat na stavebně nejpomalejší zemi světa,“ dodal Dlouhý.
Hospodářská komora upozornila, že místo toho, aby procesy při povolování staveb byly integrované, povolení budou „staronově“ vydávána samostatně, a to opět převážně formou závazného stanoviska. Analytici Hospodářské komory varují i před nově ustanoveným jednotným enviromentálním povolením, které umožní spolkům vstupovat do všech správních řízení.
To bude projekty údajně brzdit, zdržovat, nová agenda si kvůli tomu vyžádá i nové úředníky, aby ji stíhali zabezpečit.
Podle HK novela také odstraňuje některé závazné lhůty, které účastníci řízení musí dodržovat. To dokonce zhorší situaci oproti současnosti. Novela také bezdůvodně ruší Pražské stavební předpisy a prohlubuje dnešní problémy v územním plánování.
Úředníci MMR například zcela nadbytečně trvají na tom, aby obce graficky sjednotily i ty dokumentace k územním plánům, které do účinnosti novely neprošly veřejným projednáním, a i ty stávající územní plány, jakmile se bude pořizovat jejich změna.
To podle analytiků Hospodářské komory povede ke zbytečným velkým časovým prodlevám a obsahovým komplikacím. A zásadně ohrozí rozvoj měst a dále sníží dostupnost bydlení.
Vedle Hospodářské komory na to, že novela procesy stavebního práva v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší, opakovaně upozorňují také Česká komora architektů, Svaz průmyslu a dopravy, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Asociace developerů i IPR Praha nebo iniciativa CityDeal.
„Podle dostupných informací se k těmto tématům nescházejí ani pracovní skupiny a na ničem nepracují, nikdo je nesvolává, neřídí, nevede. Pro sektor stavebnictví, pro který je typický vysoký multiplikační efekt a významný příspěvek k HDP země, je to velice smutná zpráva,“ pozastavil se nad liknavým přístupem resortu k přípravě tak důležité normy Dlouhý.
Hospodářská komora proto doporučila vládě, aby projednávání novely přerušila a projednala změny jak s profesními organizacemi, tak i městy a obcemi. (sfr)