Evropská unie schválila opatření na snížení cen a povinné úspory ve spotřebě energií. Státy EU potvrdily soubor opatření na snížení cen a omezení spotřeby energií. Informovala o tom Rada Evropské unie. Opatření zahrnuje stanovení maximálního příjmu z prodeje elektrické energie ze strany výrobců, kteří nepoužívají plyn, nebo povinné úspory v hodinách, kdy je vysoká spotřeba elektřiny.

Státy EU se dohodly, že stanoví maximální prodejní cenu elektřiny pro výrobce z jiných zdrojů, než je plyn, na 180 eur (4410 korun) za megawatthodinu. Jedná se o limit, který má zaručovat pokrytí výrobních nákladů i přiměřený zisk.

Příjmy nad tuto hranici budou smět unijní vlády použít na opatření na podporu domácnostem a firmám.

Vlády opatření zdůvodňují tím, že tito výrobci mají mimořádné finanční zisky, a to kvůli roli, jakou sehrává plyn v tvorbě ceny elektřiny na trhu.

„Evropská unie udělala významný, ale nikoliv poslední krok k omezení vysokých cen energií pro domácnosti a firmy,“ prohlásil k tomu ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela.

Mezi schválenými opatřeními je i povinný solidární odvod ze zisků rafinerií a firem působících v odvětví ropy, zemního plynu či uhlí.

Výnos z této mimořádné daně státy mohou použít na pomoc domácnostem, energeticky náročným firmám či opatřením na snížení spotřeby energií.

Státy EU rovněž schválily dobrovolné snížení spotřeby elektřiny o deset procent a povinné snížení o pět procent v deseti procentech hodin, kdy je spotřeba nejvyšší, a to v období od 1. prosince do konce března roku 2023.

Povinné úspor elektřiny se týká vybraných hodin s nejvyšší spotřebou, přičemž cílem je dosáhnout v těchto úsecích alespoň pětiprocentního snížení.

„Špičkové hodiny“ mají dohromady tvořit desetinu zimních měsíců, jejich výběr je stejně jako konkrétní úsporná opatření na rozhodnutí jednotlivých zemí Unie.

Cílem je minimalizovat využívání paroplynových elektráren, které vstupují do hry v časech maximální poptávky a jejichž vysoké náklady tlačí cenu elektřiny na dříve nevídané hodnoty. (sfr)