Konzervativní institut v listopadu uspořádal klubovou diskuzi na téma „Důležitost existence nezávislých médií pro fungování svobodné společnosti v českém ekonomickém prostředí ve světle současného boje s ´dezinformacemi´ a četných případů omezování volné výměny názorů ve veřejném prostoru a na sociálních sítích“. Hlavním hostem večera byl Petr Orálek, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ).
Debata se zaměřovala jednak na aktivity NFNŽ, jehož cílem je podporovat menší domácí média, která nejsou vlastněná některou z vlivných velkých finančních skupin. Důkladně se však zaobírala i obecnějšími tématy, počínaje nezávislostí médií, rolí nezávislých médií při obraně svobody slova, stejně jako snahám státu blokovat tzv. „dezinformační weby“.
Diskutéři rozebírali také konkrétní případy šíření nepravdivých zpráv klasickými i internetovými médii a komentovali zesilující a zároveň rozdělující efekt sociálních sítí na společnost.
Podle Petra Orálka souvisí výše uvedené problémy více s profesionalitou jednotlivých novinářů, než s nezávislostí médií jako takových.
Trh je podle něho zahlcen neprofesionálními novináři, což je sice fatálním pochybením konkrétních médií, ale nesouvisí to přímo s jejich nezávislostí.
„Nezávislost novináře je v tom, že v souladu se svým svědomím dělá vše nejlépe, jak dokáže,“ domnívá se Orálek. Poukázal přitom na fakt, že za obsah média ručí vždy jeho vydavatel.
„Nezávislost je v odpovědnosti novináře,“ podotkl dále Orálek s tím, že za problém považuje propojení médií se státem nebo s politiky.
Budoucnost médií vidí Orálek v placených článcích, respektive v předplatném. Poukzal přitom na fakt, že již končí doba, kdy většinu příjmů médií tvoří reklama. Hlavním zdrojem příjmů médií se stávají předplatitelé.
Na akci také zaznělo, že „státní financování médií může být cestou do pekla“.
Vyslovena byla mimo jiné i obava, že Evropská komise začne regulovat média tak, že by nejdříve šlo o formu doporučení, která by následně přešla v závazný předpis.
Konzervativní institut byl založen v roce 2022 s cílem vytvořit platformu pro setkávání příznivců a k diskusím o aktuálních tématech.
Základním účelem Konzervativního institutu je vyvíjet činnost směřující k propagaci a obraně klasických liberálních hodnot, jejichž uchování je v dnešní době výrazem konzervativního přístupu. Jedním z hlavních záměrů institutu je propagace myšlenkového odkazu rakouské ekonomické školy a nezastupitelnosti volného trhu.
I přes nepříznivý společenský vývoj charakterizovaný postupným rozpadem tradičních institucí a omezováním základních svobod se Konzervativní institut nehodlá vzdát snah o obnovu institucí a zachování svobod.
Konzervativní institut nabízí prostor pro věcnou výměnu názorů a podporu inspirativních a neotřelých názorů. Vychází z premisy, že pouze debaty, v nichž aktéři vycházejí z různých stanovisek, mohou být produktivní a mohou přinášet benefit svým účastníkům.
Zakladatelé institutu věří, že jen ve svobodné a otevřené debatě se potvrdí hluboká oprávněnost konzervativního pohledu na svět. (sfr)