Skupina MONETA v souladu s mezinárodními sankcemi od 1. ledna neumožňuje odchozí platby do Ruské federace a Běloruské republiky. Příchozí platby z těchto zemí bude nadále možné přijímat za předpokladu, že nebudou v rozporu s relevantní legislativou a sankční politikou Skupiny MONETA.

Informovala o tom mluvčí banky Zuzana Filipová.

Toto omezující opatření se banka rozhodla aplikovat nad rámec požadavků, které jsou stanoveny relevantními právními předpisy.

„MONETA nemůže ovlivnit následnou distribuci takto zaslaných financí ani účel, pro který by tyto prostředky byly dále použity. Proto jsme se rozhodli přistoupit od začátku roku k okamžitému zastavení odchozích plateb,“ vysvětlila rozhodnutí banky její mluvčí Zuzana Filipová s tím, že příchozí platby z Ruska a Běloruska bude banka při splnění zákonných podmínek umožňovat i nadále.

„Každá příchozí platba z těchto zemí je podrobně analyzována, a proto se zpracování takovýchto plateb může zdržet. Od klientů může být u takovýchto případů vyžádána součinnost, aby bylo prověřeno, zda platba neporušuje podmínky relevantních mezinárodních sankcí,“ dodala.

S ohledem na události související s konfliktem na Ukrajině uplatňuje MONETA všechny relevantní mezinárodní sankce. Od začátku konfliktu na Ukrajině došlo postupně k řadě omezení týkajících se platebního styku s Ruskou federací a Běloruskou republikou.

Kromě zařazení konkrétních subjektů na sankční seznamy byla také řada bank vyloučena z mezinárodního platebního systému SWIFT. Aktuálně jsou proto možnosti platebního styku s Ruskou federací a Běloruskou republikou výrazně omezeny.

Nad rámec legislativních povinností uplatňuje MONETA platební embargo již delší dobu i na devět dalších zemí, jakými jsou například Severní Korea, Irán, Afghánistán, Súdán nebo Venezuela. Po vypuknutí válečného konfliktu a následné anexe části východoukrajinského území platí striktní zákaz příchozích a odchozích plateb také pro území Krymu, Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu. (sfr)