Babišovo hnutí ANO navrhlo zmrazit platy politiků na pět let. Ministr Jurečka před tím oznámil zvýšení platů ústavních činitelů o téměř 7 procent, když změnil svůj původní návrh, který předpokládal nárůst platů ústavních činitelů v ČR o více než 13 procent od ledna příštího roku.
„Právě jsem předložil návrh na zmrazení platů politiků na příštích pět let,“ napsal šéf hnutí ANO Andrej Babiš na sociální síti
Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí původně počítal s mechanismem, který by navyšoval platy politických činitelů v závislosti na růstu průměrné mzdy v zemi. To by za současných podmínek znamenalo nárůst jejich platů od ledna 2025 o téměř 14 procent.
Podle opozičního hnutí ANO je ale ideálním řešením dočasné úplné zmrazení platů politiků.
Už dříve na tiskové konferenci stínové vlády hnutí ANO Babiš návrhy vlády kritizoval. Podle něj by se měly platy politiků oddělit od platů například soudců a růst jiným tempem.
Platy politiků byly přitom v minulosti opakovaně zmrazovány kvůli krizovým situacím. To je mimo jiné důvod, proč původní vládní návrh počítal s takto skokovým navýšením mezd. Důvodem zrušení navrhované novely Ústavním soudem nebyly platy politiků, ale dřívější snížení platů soudců.
Platy poslanců, členů vlády, prezidenta, soudců a dalších funkcionářů se vypočítávají s pomocí koeficientu a průměrné měsíční mzdy na přepočtené počty zaměstnanců za předloňský rok. Ústavní soud koncem května uvedl, že letošní snížení soudcovských platů po trvalé změně koeficientu odporuje ústavnímu pořádku.
Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne zvýšení platů politiků „jen“ o 6,9 procenta místo původně avizovaných téměř 14 procent. Uvedl to v diskuzním pořadu Partie.
Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.
„Já budu navrhovat meziroční nárůst 6,9 procenta, který je v této zemi jako objektivní hodnota u lidí, kteří pracují v privátním i veřejném sektoru, za letošní rok. Je to objektivní nárůst,“ konstatoval Jurečka.
Jurečka také kritizoval rozhodnutí Ústavního soudu, které hraje v problematice platů ústavních činitelů zásadní roli.
„Ústavní soud říká, že všichni buďte solidární a skupina soudců je nedotknutelná,“ podotkl s tím, že rozhodnutí považuje za neférové.
Podle Jurečky by bylo spravedlivé, kdyby růst platů politiků, soudců či státních zástupců kopíroval tempo růstu výdělků v ekonomice.
„Nemůžeme připustit, že soudci jsou mimo a žádná solidarita se na ně nebude nikdy vztahovat,“ upřesnil.
Původní návrh zákona, který měl nastavit platové základny poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta republiky, soudců a dalších vysokých funkcionářů pro příští rok, předložilo Jurečkovo ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřad uvedl, že k úpravě musí dojít v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil zákonný koeficient nutný pro výpočet platů.
Resort připomněl, že letos zůstaly odměny pro politiky v rámci konsolidačního balíčku na loňské úrovni, přičemž v letech 2021 a 2022 byly zcela zmrazeny. Do budoucna se počítalo s automatickým navyšováním bez politického vlivu ve vazbě na vývoj průměrné mzdy. (sfr)