Prezident Pavel vetoval návrh zákona o zvýšení platů politiků a soudců.

Prezident Petr Pavel vetoval zákon, který od letošního roku zvyšuje platy politiků, soudců a státních zástupců. Návrh podle Pavla neřeší nežádoucí rozevírání nůžek mezi mocí soudní na jedné straně a mocí zákonodárnou a výkonnou, spíše směřuje k prohlubování tohoto stavu, uvedl ke svému vetu. 

„V první řadě se neztotožňuji se způsobem, jakým se zákonodárce vypořádal s nálezem Ústavního soudu, na nějž má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na rok 2025,“ napsal Pavel v dopise šéfce Sněmovny Markétě Pekarové Adamové.

„Vzhledem k pozdnímu přijetí zákona nelze rovněž přehlédnout jeho nežádoucí retroaktivitu,“ doal.

„Přijatá právní úprava platů ústavních činitelů problém opět neřeší systémově. Před lety stanovený trvalý mechanismus je soustavně upravován a téměř každý rok je do něj opakovaně, a do značné míry nahodile a nesystémově, zasahováno,“ zdůraznil prezident.

Cílem by podle Pavla měla být právní úprava, dle níž by platy ústavních činitelů byly dlouhodobě závislé pouze na výkonnosti ekonomiky a platové a mzdové hladině v celé společnosti, a která by trvale zachovávala proporce mezi platy soudců a dalších ústavních činitelů.

O návrhu zákona o platech bude muset hlasovat znovu Sněmovna. Vládní koalice potřebuje 101 hlasů, aby veto hlavy státu přehlasovala.

ANO i SPD prosazovaly zmrazení platů politiků až do konce roku 2029. Návrh opozice na zmrazení platů politiků Pavel v dopise do Sněmovny odmítl.

„Považuji za potřebné, abychom se dostali do stavu automaticky upravovaných platů dle jasně stanovených kritérií. Tedy stavu, kdy politici ctí nastavený automatický mechanismus a opakovaně sami neurčují své vlastní platy, populisticky je nezmrazují ani jinak ad hoc neupravují, a to ani ve volebním roce. Jako žádoucí důsledek takové úpravy vidím to, že by pak ani soudci prostřednictvím Ústavního soudu nerozhodovali o svých vlastních platech, jak se to, rovněž opakovaně, děje,“ napsal také prezident.

Vládní koalice v lednu tohoto roku v Poslanecké sněmovně schválila, že se platy poslanců, senátorů, členů vlády i prezidenta mají letos zvýšit o 6,95 procenta a v dalších letech maximálně o 5 procent.

Senát tento zákon nepodpořil, ale ani jej nezamítl, a poslal jej prezidentovi.

Platy soudců by se se měly letos zvýšit o méně než procento. Zástupci justice proto chtěli, aby Pavel novelu vetoval. Podle prezidenta Unie státních zástupců Tomáše Foldyny je norma v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Už předtím vyzvala prezidenta k vetu Soudcovská unie. Soudci i státní zástupci už také obdrželi své lednové výplaty, a to ve výši odpovídající loňskému nálezu Ústavního soudu.

Řadovému poslanci a senátorovi se má podle návrhu vlády zvýšit měsíční plat o 7 100 korun na 109 500 korun. Premiér má nově dostávat základní plat 294 000 korun. Ministři, místopředseda Sněmovny nebo Senátu by měli dostávat plat 208 900 korun a prezident 365 000 korun. (sfr)